A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán folyamatosan zajlik a műholdas kvantumkommunikáció vizsgálata. Továbbra is nyitott kérdés, hogy a kínaiak 850 nm-es hullámhosszon működő rendszere, vagy az Európai Űrügynökség tervezett 1500 nm-es rendszere lesz-e jobb. A BME kutatóinak szimulációs eredményei szerint a kérdésre nincs egyértelmű válasz: realisztikus technológiai paraméterek mellett párás időben az 1500 nm-es hullámhossz, míg tiszta időben a 850 nm-es hullámhossz szenved kisebb veszteségeket. A jelenség magyarázata, hogy az 1500 nm-es fotonok kevésbé szóródnak a légköri aeroszolokon, viszont a nagyobb hullámhossz érzékenyebb az olyan optikai turbulenciákra, mint a forró felületetek felett remegő levegő. Az 1050 nm-es hullámhossz (melyet egyelőre egyetlen tervezett rendszer sem használ) a két másik hullámhossz között teljesít, így esetleg ötvözheti ezek jó tulajdonságait.
Emellett a BME kutatói más műholdas kvantumkommunikációs kérdéseket is vizsgálnak: például azt, hogyan változtatja majd meg a helyzetet, ha a piacon több kvantum kulcsszétosztással foglalkozó cég jelenik meg. Minden kvantum kulcsszétosztás alapja, hogy a kvantummechanikában változást okoz, ha valaki megfigyel egy részecskét. Így, ha valaki lehallgatja az egy-egy fotonnal továbbított jelszavakat (kulcsokat), akkor a lehallgatási kísérlet a változások alapján kimutatható. Azonban ez még nem jelenti azt, hogy tetszőleges távolságokat át tudunk hidalni, így nagyobb távolságon első körben számos megbízható csomópontra lesz szükség. A problémát az jelenti, hogy mi történik, ha ezekben a csomópontokban mégsem bízhatunk meg. Sajnálatos módon elég, ha a csomópontok közül egyetlen egy gyenge láncszemnek bizonyul, a kommunikáció máris sebezhetővé válik. A BME kutatói előálltak egy olyan megoldással, ami egy hálózatban számos szolgáltató által több megosztott kulcsot kombinál, és biztonságos marad, ha akár egyetlen szolgáltató is megtartja titkainkat. A rendszer jól illeszkedik a műholdas kommunikációhoz, mivel a kis számú, azonos szolgáltató kezében lévő átjátszó csomópont ideális ehhez a rendszerhez.
A témában elért eredményekről a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékének doktorandusza, Galambos Máté 2023. május 3-5. között Sopronban megrendezésre került Magyar Űrkutatási Fórum 2023 konferencián illetve az Európai Űrügynökség által 2023. május 15-17. között Athénban megrendezett ESA ScyLight Workshop on Optical and Quantum Communication konferencián is tartott előadást.