Az 1949-ben alapított Villamosmérnöki és Informatikai Kar a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem legnagyobb kara, diplomáinak értékét mind a munkaerőpiac, mind az intézménytől független rangsorok bel- és külföldön is magasra értékelik. A kar két alapképzési szakon (villamosmérnök, mérnökinformatikus), négy mesterképzési szakon (villamosmérnöki, mérnökinformatikus, egészségügyi mérnöki, gazdaságinformatikus) és két doktori iskolában (villamosmérnöki, informatikai) folytat jelenleg képzést.
A BME VIK a világ azon nem nagy számú egyetemi karai közé tartozik, melynek oktatói és hallgatói oktatási célú kisműholdat képesek építeni. A kar tíz tanszéke szoros kapcsolatot ápol a gazdasági élet szereplőivel, több, Magyarországon működő multinacionális vállalat is alapított laboratóriumokat vagy speciális együttműködési formákat a közös K+F+I tevékenységre.
A VIK kutatási tevékenységének fókuszában az alábbi területek állnak: telekommunikációs hálózatok és 5G, 6G, kiberbiztonság, energetika, robotika, ipar 4.0, prediktív karbantartás, űrtechnológia, mikroelektronika, mesterséges intelligencia, kvantuminformatika, autonóm járművek és rendszerek. A kar Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékének gesztorálásával működő kvantumos kutatócsoport a kvantumkommunikáció és a kvantuminformatika releváns kérdéseit kutatja.
A BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszéke (korábbi nevén BME Híradástechnikai Tanszék) a hálózatok kulcsfontosságú kérdéseire fókuszál: vezetékes és vezetéknélküli hálózatok tervezése és analízise, új típusú hálózati architektúrák, mobil kommunikációs rendszerek, multimédia hálózatok, kriptográfia és hálózatbiztonság. A BME VIK Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék gesztorálásával működő kutatócsoport a kvantumkommunikáció, a kvantuminformatika és kvantum-információelmélet releváns kérdéseit kutatja. Tekintettel a kvantumkommunikáció interdiszciplinaritására, a munkában mérnök-informatikus, villamosmérnökök és fizikusok is részt vesznek. Elméleti kutatások mellett kvantumkommunikációs berendezések építésével is foglalkozunk. Főbb érdeklődési körünk: egyfotonon alapuló kvantum kulcscsere, folytonos változójú kvantum alaupó kulcsszétosztás, szabadtéri, összefonódáson alapuló kulcscsere, kvantum internet, műholdas kvantumkommunikáció, kvantum alapú véletlenszám-generátorok.